Zrušme v Jablonci daně z ubytování. Nedávají smysl

09. 05. 2016 Zrušme v Jablonci daně z ubytování. Nedávají smysl

Daně mají být nízké, jednoduché a mají se uvalovat s rozmyslem. Nedává smysl vybírat daně, jejichž výnosy sotva pokryjí náklady na jejich výběr.

Město Jablonec nad Nisou vybírá dvě takové místní daně a to Poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt a Poplatek z ubytovací kapacity.

Poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt činí 15 Kč na den za osobu. Na této dani vybralo město za minulý rok směšných 73 597 Kč. Nejenže existence této daně přidělává zbytečnou byrokracii hoteliérům a majitelům penzionů, ale je dosti pravděpodobné, že náklady na výběr daně převyšují její výnosy. Daň je potom škodlivá ze všech hledisek. Poškozuje turisty, hoteliéry i rozpočet samotného města.

Poplatek z ubytovací kapacity, který se netýká hotelů a penzionů platících výše zmíněnou daň, ale ostatních ubytovacích zařízeních, je ve výší 4 Kč za využité lůžko na den. V roce 2015 město na této dani vybralo 388 574 Kč, což je v 822 milionovém rozpočtu doslova kapka v moři.

Náklady na jednoho úředníka se pohybují kolem půl milionu korun ročně, z čehož lze vidět, že pokud by měl na starost výběr obou daní byť jediný úředník, stejně by to pro rozpočet města bylo nevýhodné.

Svobodní proto prosí vedení města v čele s panem primátorem Beitlem, aby navrhlo zrušení zmíněných daní. Rozpočtové dopady budou v podstatě nulové. Hotelům, penzionům a jiným ubytovacím zařízením ubude zbytečná byrokracie a zůstane jim cca půl milionu korun, které mohou použít třeba na investice do dalšího svého rozvoje.

Další informace:

Vyhláška 2010/10 - místní poplatek z ubytovací kapacity

Vyhláška 2010/9 - poplatek z ubytování

Výsledky rozpočtu na rok 2015


Zhruba 1 měsíčně informujeme emailem o našich aktivitách v Jablonci a o plánovaných akcích.