Svobodní chtějí Jablonec zcela bez dluhů

18. 03. 2016 Svobodní chtějí Jablonec zcela bez dluhů

Jablonečtí Svobodní by znovu rádi ocenili současné vedení města v jeho dosavadní snaze snižovat zadlužení města. Ale velmi nesouhlasí s vizí, kterou představil v Jabloneckém měsíčníku náměstek primátora zodpovědný za finance Miloš Vele (ODS), který prohlásil:

"Můžeme jít cestou nulového zadlužení města, což by nastalo v roce 2020. Nebo se připravit na příjem smysluplných dotačních peněz a město zase někam posunout. Já se jednoznačně kloním k variantě druhé."

Svobodní se jednoznačně kloní k tomu, aby Jablonec zcela splatil své dluhy a byl tak město s nulovým dluhem.

Jsme si vědomi, že současný systém dotací tlačí města do nesmyslného chování, kdy aby města nepřišla o peníze z dotací, tak se nebezpečně zadlužují. Svobodní chtějí škodlivé a diskriminační dotace zrušit, ať už pocházejí z EU nebo z českých ministerstev.

Do té doby, než se nám to podaří, odmítají Svobodní rezignovat na rozpočtovou odpovědnost. Konec konců je nám vzorem stranický kolega pana Veleho primátor Teplic Jaroslav Kubera, který odmítá dotace a udržuje město zcela bez dluhů.

Rozumíme snaze vedení radnice dále rozvíjet Jablonec, ale odmítáme, aby to bylo na dluh, který naši nejmenší spoluobčané budou muset v budoucnu splatit.

Hledejme zdroje uvnitř rozpočtu. Je například otázka, zda by město mělo financovat revitalizaci teplárenské soustavy, když ji využívá jen část obyvatel. Navíc se může v situaci klesajících cen energií ukázat, že zvolené řešení bude značně nevýhodné a pro spotřebitele by bylo výhodnější si pořídit například elektrokotle. Obecně by město mělo omezit své aktivity jen na projekty, které slouží všem občanům, jako je například údržba komunikací.


Zhruba 1 měsíčně informujeme emailem o našich aktivitách v Jablonci a o plánovaných akcích.