Špatné zákony komplikují lidem úklid popadaných stromů po vichřici

14. 07. 2016 Špatné zákony komplikují lidem úklid popadaných stromů po vichřici

Předminulou sobotu se městem prohnala bouřka s nebývale silným vichrem, který polámal značné množství stromů. Hasiči začali ihned odklízet spadené stromy ze silnic a chodníků a i majitelé zahrad se chopili motorových pil, aby udělali na svých pozemcích pořádek.

Jak je ale dneska obvyklé, snad každá oblast našeho života je upravena nějakým zákonem nebo vyhláškou. I při úklidu na vlastní zahradě se snadno dostanete do konfliktu se zákonem. Viz např. instrukce z jabloneckého magistrátu:

„Pokud jste tedy vlastníkem pozemku, na kterém došlo k poškození stromu, uvádíme následující postup řešení této situace.

Strom byl vyvrácen či z větší části zlomen, má narušenou stabilitu a hrozí jeho pád příp. strom odstranili hasiči během zásahu po vichřici - do 15 dnů vlastník pozemku oznámí kácení z havarijních důvodů, k oznámení se doloží podrobná fotodokumentace.

Došlo k odlomení části stromu, již není vhodné strom zachovat, strom ale stále stojí a nejeví známky narušené stability - vlastník pozemku podá žádost o pokácení stromu, následně orgán ochrany přírody vydá rozhodnutí k povolení kácení, přiložená podrobná fotodokumentace výrazně urychlí vyřízení žádosti.

Došlo k odlomení větví, rozsah poškození není velký a nevyžaduje pokácení stromu - strom je vhodné pouze ošetřit provedením prořezu, ten by však vždy měla provádět odborná osoba zabývající se ošetřováním stromů.“

Legislativa upravující nakládání s dřevinami na vlastním pozemku je bohužel velmi složitá. Vyhláška č. 189/2013 Sb., která kácení na zahradách zjednodušila, je ale stále velmi složitá a nedává majitelům plné právo porazit strom, který má v průměru 30 cm. Situace se navíc zkomplikovala přijetím vyhlášky č. 222/2014 Sb., kterou schválil ministr Brabec.

Až se Svobodní dostanou do Parlamentu, budou prosazovat zrušení podobných nařízení. Vlastník má mít právo nakládat se svými stromy dle libosti – ať již na pozemku oploceném či volně přístupném. 

Jakákoliv regulace kácení totiž způsobuje (kromě potenciálu pro korupci a udavačství mezi sousedy) snahu pokácet strom před dosažením obvodu kmene 80 cm. A kdo bude chtít svůj strom pokácet, učiní tak třeba navrtáním. Tato regulace vede jen k šikaně obyčejných lidí!

Častým argumentem zastánců regulace je následující situace. Soused si ve vilové čtvrti pokácí na zahradě stoletý strom, který dělá příjemný stín dalším sousedům a vytváří jim hezké panorama při výhledu z balkónu. Najednou budou mít výhled na ošklivou továrnu. Co jim ale brání (nebo bránilo) ve vysazení svých stromů na svých zahradách? Užívat si výhledu z okna na hezkou zeleň, to by se jim líbilo. Spadané listí a ucpané okapy ale zůstanou na bedrech druhého.


Zhruba 1 měsíčně informujeme emailem o našich aktivitách v Jablonci a o plánovaných akcích.