O diskriminaci, morálce a zákonech

11. 08. 2015

V pátečních HN Jindřich Šídlo psal o ostravském hotelu, který odmítal hostit ruské občany, čímž jeho majitel chtěl vyjádřit odpor vůči ruské anexi Krymu. Jindřich Šídlo to považuje za "čítankový příklad diskriminace na základě národnosti" a dále dodává: "K překvapení mnoha liberálních pionýrů … v Česku (takovouto diskriminaci) přímo zakazuje zákon."

Jako liberální pionýr nezpochybňuji, že z hlediska zákona má Jindřich Šídlo pravdu. Zpochybňuji samotnou filozofii zákonů, kterými se zákonodárce snaží vynutit určitou morálku ve společnosti.

Diskriminujeme každý den

Přiznám se vám, že já osobně diskriminuji každý den. V metru si nesedám vedle osob s odérem alkoholu. Na sobotní diskotéku nechodím s rodiči ani prarodiči, ale se svými vrstevníky. A co je nejhorší, každý den si kupuji Hospodářské noviny, a ne MF Dnes, kterou vlastní pan Babiš. Diskriminuji na základě vůně, věku i politického přesvědčení. Diskriminace je člověku přirozená a je nedílnou součástí lidského jednání. Ani tisíc zákonů tohle nezmění.

Hoteliér v Ostravě vyjádřil svůj občanský názor a vyslal Rusům jasný vzkaz. Chování vaší politické elity je nepřijatelné. Důsledky za svůj postoj v podobě poklesu tržeb nese jen on sám. Navíc pokud se vám nelíbí způsob, jak to udělal, můžete ho také diskriminovat. Neubytujete se tam, přestanete mu dodávat zboží nebo jiným způsobem dáte najevo, že tenhle způsob diskriminace považujete za nevhodný.

Není právě toto typ občanské společnosti, na kterém by se shodli i takoví názoroví oponenti, jako byli Václav Havel a Václav Klaus, kdy lidé aktivně a hlasitě vyjadřují své občanské názory (Václav Havel), ale zároveň své názory neprosazují na úkor ostatních skrz stát (Václav Klaus)?

Příklad je víc než zákon

Lidský mozek není uzpůsoben ke studiu nezáživných paragrafů. Naopak má v sobě zakódován smysl pro napodobování dobrého chování ostatních lidí, stejně jako smysl pro diskriminování lidí, kteří se podle jeho mínění chovají špatně.

Přestaňme lidskou vlastnost jménem diskriminace bez účinku zakazovat zákonem. Vnímejme ji jako lakmusový papírek problémů, které společnost trápí. Problémy se zabývejme a nečekejme, až je politici vyřeší za nás. Nevyřeší. Morálka nevzniká psaním zákonů, ale jednáním každého z nás. Jděte ostatním příkladem.

Pokud některá restaurace v Jablonci odmítne obsluhovat Romy, nepošlu na ni ČOI. Přestanu tam chodit a budu přemlouvat všechny známé, ať tam nechodí. Prostě udělám vše proto, ať ta restaurace zkrachuje a je padlou připomínkou toho, že rasová diskriminace se nevyplácí.

P. S.: Nepřijde vám pokrytecké, že stát, který pokutuje hotel za diskriminaci Rusů, sám diskriminuje Rusy sankcemi? Mně ano.

Původně vyšlo v názorové sekci online verze Hospodářských novin.


Zhruba 1 měsíčně informujeme emailem o našich aktivitách v Jablonci a o plánovaných akcích.