Město by nemělo zajišťovat občanům vytápění

15. 03. 2016 Město by nemělo zajišťovat občanům vytápění

V posledních měsících se magistrát města chlubí, jak se modernizovalo dálkové topení a jak obyvatelům klesla cena za teplo. To je sice hezké, ale za jakou cenu? Město ze svého rozpočtu zaplatilo za podíl v teplárně přes 60 milionů Kč, přičemž další stovky milionů stojí probíhající modernizace a odstranění starých parovodů.

Svobodní zásadně nesouhlasí, aby veřejný sektor zajišťoval občanům vytápění.

Dodávka tepla je služba jako každá jiná. Je to jako s internetem. Když před lety účtoval operátor pevných telefonních linek za internet 800 Kč měsíčně, tak se mnoho lidí odpojilo a začalo přijímat internet bezdrátově. I tímto způsobem lze využívat výhod pevné linky na bázi VoIP a to vše za méně než poloviční cenu.

GJ tepla stál před zásahem města skoro 1 000 Kč. Podle proklamací městem dosazeného vedení by v budoucnu měl stát GJ tepla 650 Kč. Všimněte si, že nám teplárníci udávají cenu za GJ a ne v kWh. Proč asi? No přece proto, aby si občané nemohli snadno porovnat rozdíl mezi stejně výhřevnou kilowatthodinou plynu nebo elektřiny. V elektrickém tarifu D45 stojí GJ elektřiny právě kolem 650 Kč. Při takto vysokých cenách za dodávku tepla pak vzniká absurdní situace. Panelovým domům by vyšlo levněji topit přímotopem, než být napojený na potrubí, které spíše než domy vytápí silnice a chodníky.

Pojďme raději diskutovat o problematice vodárenství. Na rozdíl od vytápění, si občané nemohou tak snadno změnit dodavatele vody a pod silnicí vede jen jedno kanalizační potrubí. Proto by obce neměly prodávat svou vodovodní a kanalizační infrastrukturu, ale měly by ji obhospodařovat stejně jako silnice, chodníky nebo policii. Proč tedy vedení města řešilo cenu dálkového tepla pro několik tisíc dosud neodpojených domácností, ale ignoruje cenu vodného 98 Kč za kubík, která patří k nejvyšším v republice?


Zhruba 1 měsíčně informujeme emailem o našich aktivitách v Jablonci a o plánovaných akcích.