7 bodů, jak bojovat proti terorismu

02. 07. 2015

Článek původně vyšel po teroristických útocích na redakci týdeníku Charlie Hebdo.

Před týdnem teroristé zaútočili na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo. Ohavný útok a následné pátrání po teroristech si vyžádalo 17 nevinných obětí. Nebyla to ale jediná smutná událost toho dne. Ve středu 7. 1. zemřel i veterán Jiří Schams, který byl v roce 2008 těžce raněn na misi v Afghánistánu.

V posledních dnech se tak začala intenzivně diskutovat otázka soužití naší liberální kultury s tou muslimskou.

Je míšení kultur přínosné?

Na světě existuje bezpočet kultur. Na jednu stranu je přirozené prolínání kultur přínosné. Arabské číslice původně vymysleli Indové, od nich je přebrali Arabové, díky kterým jsme je začali používat i my v Evropě.

Na druhé straně umělé míchání kultur je nebezpečné. Konec konců příroda má sice ráda rozmanitost, ale v určitých mezích. Můžete být naprosto tolerantní člověk, a přesto pokud narazíte například v metru na neznámého člověka z odlišné kultury, automaticky váš mozek přepne do ostražitého módu.

Kořeny problémů

Míra současného promíchání naší liberální kultury s tou muslimskou rozhodně přirozená není.

Rozsáhlé dotace znemožňující plně rozvinout prosperující zemědělství zejména v Africe, protekcionistická politika cel a nesmyslných regulací a nekonečné války způsobují chudobu milionům lidí v Africe a na Blízkém východě, kteří pak utíkají do Evropy a USA za vidinou lepšího života.

Přebujelý sociální systém nemotivující k práci udržuje imigranty i jejich potomky mimo zaměstnání. Vytvářejí se imigrantská ghetta separovaná od zbytku společnosti. Část druhé a třetí generace imigrantů, které nepoznaly absolutní chudobu v zemi svých rodičů, je stále vyloučená mimo společnost a ve svém hněvu nachází útočiště u extremistů bojujících proti systému, který tak nenávidí.

To vše zakryté mantrou tzv. multikulturalismu, což není nic jiného než pomyslná dohoda politiků a médií, že o problémech soužití obou kultur a jejich příčinách se nebude vést žádná racionální diskuze.

Zahraniční intervence

Zatímco miliony lidí na Západě uctívají památku obětí pařížského útoku, při kterém ve středu zahynulo 12 lidí. Miliony muslimů mají stále v paměti útok amerického bezpilotního letadla z prosince 2013, které omylem vybombardovalo svatbu, kde našlo smrt 12 nevinných muslimů.

Jestliže doma Západ před problémy zavírá oči, v zahraničí se po 11. září rozhodl protlačovat své ideály demokracie se zbraní v ruce v naději, že demokracie otupí extrémismus.

Zvrácená myšlenka, že náš demokratický centralismus lze naroubovat na decentralizované kmenové uspořádání opírající se o zvykové právo typické pro Afriku a Blízký východ, přirozeně posílila nenávist vůči Západu. Tato nenávist dále zesiluje příklon některých imigrantů a jejich potomků k extrémismu. Důsledkem jsou stovky a možná tisíce občanů ze Západu bojujících za Islámský stát.

Za dekádu a půl preventivních válek proti terorismu jsou islámští radikálové silnější než kdy dřív. Hořkou třešničkou je skutečnost, že Islámský stát vlastní mnoho zbraní, které Západ ještě před rokem dodával syrské opozici proti diktátoru Assadovi. Rovněž je podezření, že část západní zahraniční pomoci končí na účtech islámských extrémistů.

Nenastal čas na změnu?

Před 14 roky jsme vyhlásili otevřenou válku terorismu. Výsledky jsou přinejmenším diskutabilní. Máme násobně více padlých vojáků a usmrcených civilistů, než je samotných obětí teroristických útoků na americké a evropské půdě.

Pod tíhou strachu opouštíme hodnoty, ke kterým se vždy odvoláváme, když jsme teroristy napadeni. Presumpci neviny a právo na spravedlivý soud nahrazujeme preventivními údery a Guantánamem. Úctu k lidským právům nepošlapáváme jen masivním odposloucháváním, ale třeba i povinností učitelek mateřských škol hlásit úřadům děti, ze kterých by mohly jednou vyrůst teroristé. Svobodu slova popíráme zákazem některých muslimských náboženských knih či zákonným určením jejich jediného správného překladu.

Liberalismem proti terorismu

Je třeba si přiznat, že boj s terorismem si prohráváme sami tím, že staletími vybojované liberální principy, na kterých Západ funguje, pomalu ale jistě opouštíme. Chceme-li nad teroristy vyhrát, je třeba se k těmto principů vrátit. Zde je sedm bodů, které by mohly pomoci.

  1. Zrušme zemědělské dotace a otevřeme trh ostatním zemím. Umožníme jim lépe prosperovat a tím zamezíme migraci z těchto zemích. Mimochodem obchod byl v historii vždy nejlepším nástrojem, jak otupit hrany mezi rozdílnými kulturami.
  2. Zreformujme sociální systémy tak, aby lidi motivovaly k práci a aktivitě, čímž se začnou přirozeně integrovat do společnosti.
  3. Skoncujme s preventivními vojenskými údery, které zahrnují okupaci celých zemí. Bojujme pouze s teroristy a s těmi, kteří se nás aktivně snaží zničit. Nemontujme se do vnitřních záležitostí jiných států a to ani skrytě. Naše zahraniční politika má být otevřená, férová a principiální.
  4. Přestaňme posílat peníze, materiál a zbraně zemím či skupinám, které nejsou z našeho kulturního okruhu. K prosperitě se stejně nejde prodotovat a dočasný spojenec „z rozumu“ se může rychle přeměnit na zarytého nepřítele. A jak v současnosti vidíme, nejsme ani schopni zaručit, že naše peníze nebudou končit na účtech teroristů.
  5. Postavme se proti společenskému stigmatu z nošení zbraní na vlastní sebeobranu. Odstraňme zákonné překážky k jejímu pořízení. Společnost, ve které je alespoň část občanů ochotná a schopná se bránit vlastními silami, je bezpečnější. Jak by asi vypadal teroristický útok, kdyby měli redaktoři zbraně na svou sebeobranu. A odhodlali by se vůbec útočníci k tak nejistému útoku?
  6. Legalizujme drogy a to nejen marihuanu. Na obchodu s drogami vydělávají zločinné organizace včetně teroristů. Legalizací drog odřízneme teroristy od významného zdroje financování. Legalizace drog postupně vede i k nižšímu počtu závislých na drogách. Radikálové jsou často drogově závislí.
  7. Špatné myšlenky lze porazit jen myšlenkami lepšími. Potlačování myšlenek například skrz zákaz publikování vede k tomu, že se nositelé myšlenek ve vlastních názorech pouze utvrdí. Myšlenky se undergroundově stejně šíří dál a ti, co se k nim dostanou, nemají šanci slyšet v otevřené debatě rozumný protinázor a zvrácené myšlenky přijímají za své. Svoboda slova je jako očkování. Malé dávky škodlivých myšlenek umožní společnosti tyto myšlenky vyvrátit lepšími, a tím se proti nim stát imunními.

Bojujme s terorismem našimi hodnotami. Hodnotami, které jsou založené na respektu k lidským právům a svobodě každého z nás. Jen tak můžeme ve válce proti terorismu, kterou zatím nevyhráváme a přitom kvůli ní ztrácíme naše hodnoty, vyhrát.

Původně vyšlo na www.honzamikula.cz.


Zhruba 1 měsíčně informujeme emailem o našich aktivitách v Jablonci a o plánovaných akcích.